Obec dříve také nazývaná Janovičky se nachází 7 km jižně od Bystřice nad Pernštejnemv údolí při potůčku, který se vlévá zleva do říčky Nedvědičky.
     První písemná zmínka pochází z roku 1364. V roce 1406 zapsal Vilém z Pernštýna Kateřině, manželce Petříka ze Smrčku, na dvoře v Janovicích 40 hřiven. Jan z Pernštýna prodal roku 1437 Janovice s dvorem svým bratřím Oldřichovi a Janovi. Po smrti Václava z Janovic spadla ves na krále Ladislava, který je daroval Bohunce z Lomnice, manželce Jana z Pernštýna.
     V 16. století ves pravděpodobně zanikla a zůstal jen Janovický dvůr, který měl v 18. století 260 měr orných polí. Zrušením tohoto dvora vznikla opět ves Pernštýnské Janovice, které náleží k faře do Rožné. Děti chodily do školy do Věžné.
     Na poli u Janovic byly nalezeny zachovalé stříbrné mince z 15. století.
historie_6 historie_7
Historie obce Pernštejnské Janovice